Lähtöajat ja tulokset

Perjantaina 16.9.2022 suunnistettiin Keskiposiolla Lapin aluemestaruuskisojen yösuunnistuskilpailu. Kisoissa oli mukana osallistujia ympäri Lapin maakuntaa, vaikkakin melko niukasti. Suunnistajia oli AM-kisassa kaikkiaan 25 ja samassa yhteydessä järjestetyillä Posio-rasteilla 15.

Syksyinen vesisade piiskasi metsän märäksi illan aikana, mutta se tuntunut suunnistajia suuremmin häirinneen. Kilpailut suunnistettiin vastavalmistuneella Hevosniemen kartalla, joka tällä kertaa oli kaikille tulostettu mittakaavaan 1:7500. Pääsarjojen mestaruudet menivät Matti Oikariselle ja Sanna Soudunsaarelle.

 

AM-yö 16.9.2022 - Keskiposio, Hevosniemi


 

H21 6,3km

(Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Roope Sormunen         JRV            50.43          
   2. Matti Oikarinen        S-2000       1.04.08    +13.25
   3. Jarno Kemppainen       S-2000       1.29.02    +38.19

D21 5,7km

(Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Sanna Soudunsaari      PosPy        1.10.11          

H14 2,4km

(Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Oiva Oikarinen        S-2000         27.54          
   2. Samuel Hyry           PosPy          39.38    +11.44

H16 3,3km

(Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Lauri Kultima         LapVe          31.26          

D40 4,5km

(Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Nina Frant           S-2000        1.12.19          

D50 3,3km

(Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Anu Gretschel          KEV           43.58          
   2. Lone-Maria Holopainen  S-2000      1.12.39    +28.41
   3. Marjo Ruokamo          PosPy       1.20.39    +36.41

D70 2,4km

(Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Tuula Haase          OH              51.40          

H40 5,7km

(Lähti: 3, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Markus Ronkainen     LapVe         1.08.28          
   2. Mikko Mursu          PosPy         1.10.54    +02.26
   3. Risto Ponkala        AlatPi        1.30.53    +22.25

H50 5,7km

(Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Petri Mourujärvi     OH              57.18          
   2. Juha Kultima         LapVe         1.18.07    +20.49
   3. Sauli Tuomaala       S-2000        1.25.35    +28.17
   4. Veli Jumisko         PosPy         1.26.05    +28.47
   5. Jarmo Pyhtinen       PosPy         1.34.37    +37.19

H60 4,5km

(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Anse Määttä          PosPy           59.21          
   2. Tapio Tahkola        KEV           1.01.52    +02.31
   3. Seppo Linjakumpu     KEV           1.10.04    +10.43
   4. Timo Ronkainen       KEV           1.15.14    +15.53

H70 3,3km

(Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Timo Juujärvi        OH              45.07          
   2. Lauri Mustonen       AlatPi          50.32    +05.25

Kunto A 5,7km

(Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Sakari Ollila                      1.13.44          
   2. Veeti Huokuniemi                   1.31.59    +18.15

Kunto B 3,3km

(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Jaakko Hyry                          39.14          
   2. Arja Harjuautti                      51.53    +12.39
   3. Sofia Ervasti ja Saara Soudunsaari 1.01.39    +22.25
   4. Pillerinpyörittäjät                1.03.26    +24.12

Kunto C 1,4km

(Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

   1. Sylvi Häkämies, Siiri Häkämies, Miki Kim ja Oiva Soudunsaari 37.00          
   2. Veeti ja Sanna Hyry                                          41.32    +04.32
HTML-tiedostov20220917.html (40 kB)
Rastiväliajat, AM-yö
Lähtölista
LähtöaikaSarjaNimiSeura
20:45D21Sanna SoudunsaariPosion Pyrintö 
20:46H21Matti OikarinenSuunta 2000 
20:47D50Marjo RuokamoPosion Pyrintö 
20:48H60Timo RonkainenKuusamon Erä-Veikot 
20:49H50Petri MourujärviOunasvaaran Hiihtoseura 
20:50H21Jarno KemppainenSuunta 2000 
20:51D50Anu GretschelKuusamon Erä-Veikot 
20:52H60Seppo LinjakumpuKuusamon Erä-Veikot 
20:53H50Veli JumiskoPosion Pyrintö 
20:54H21Eino GretschelKuusamon Erä-Veikot 
20:55D50Lone-Maria HolopainenSuunta 2000 
20:56H60Anse MäättäPosion Pyrintö 
20:57H50Sauli TuomaalaSuunta 2000 
20:58H21Roope SormunenJämsän Retki-Veikot 
20:59H70Lauri MustonenAlatornion Pirkat 
21:00H60Tapio TahkolaKuusamon Erä-Veikot 
21:01H50Juha KultimaLapin Veikot 
21:02D70Tuula HaaseOunasvaaran Hiihtoseura 
21:03H16Lauri KultimaLapin Veikot 
21:04H50Jarmo PyhtinenPosion Pyrintö 
21:05H14Samuel HyryPosion Pyrintö 
21:06H40Markus RonkainenLapin Veikot 
21:07H14Oiva OikarinenSuunta 2000 
21:08H40Mikko MursuPosion Pyrintö 
21:09D40Nina FrantSuunta 2000 
21:10H40Risto PonkalaAlatornion Pirkat 
21:11H70Timo JuujärviOunasvaaran Hiihtoseura 
 

 

 

 

Kuntosuunnistukseen voi lähteä maastoon klo 20.45 - 21.15.